Kutkuttaako lonkeroitasi tuloksellinen myynti? Tule meille Sales Leadiksi!

Qalmarin perustajat Ari Varjonen ja Saku Hautala Qalmari-pipot vedettyinä silmille.

Suunnitelmamme tulevaisuudelle ovat suuria, ja myyntitiimimme kaipaa vahvistusta huolehtimaan niin uusasiakashankinnasta kuin nykyasiakkaistamme. Siksi haemme tiimiimme qalmaria, jonka lonkeroita kutkuttaa tuloksellinen myynti. 

Työ on vakituinen, kokoaikainen ja alkaa sopimuksen mukaan.

Työpaikan vaihtaminen on iso päätös, emmekä halua tehdä siitä työlästä. Et tarvitse metrin mittaista motivaatiokirjettä, vaan lyhyt keskustelu tämän sivun lopusta löytyvän rekrybotin kanssa riittää hakemukseksi.

Mikä Qalmari?

Qalmari on työntekijöidensä johtama IT-konsultointiyritys, jonka asiantuntijoilla on keskimäärin 16 vuotta kokemusta omalta osaamisalueeltaan. Teemme työtämme vaativissa ja monimutkaisissa teknologiaprojekteissa, joissa tarvitaan syvällistä ohjelmistokehityksen, sulautettujen järjestelmien, projektinhallinnan tai SAP-konsultoinnin osaamista.

Meillä asiantuntijoita ei viskellä projekteista toiseen kysymättä, vaan jokaiselle etsitään kokemusta ja osaamista vastaavaa mielekästä tekemistä. Tässä myyntitiimillämme on tärkeä roolinsa. Työsi suurin palkinto piileekin siinä, että saat autettua osaavat tekijät merkityksellisiin projekteihin.

Asiakkainamme on niin Suomen suurimpia pörssiyrityksiä kuin keskisuuria yrityksiä. Monet projektit ja asiakkuudet kuuluvat kategoriaan hyss hyss ja vielä kerran hyss. Sen verran voimme kertoa, että kohderyhmäämme kuuluvat terveysteknologiayritykset, teollisuuden laitevalmistajat sekä ohjelmisto- ja teknologiayritykset, jotka tarvitsevat sulautettuja järjestelmiä, ohjelmistokehitystä tai IT-projektinhallintaa.

Asiakastyytyväisyytemme on keskimäärin 9,6/10, joten nykyasiakkaiden puheluihin kehtaa kyllä vastata. Osa asiakkuuksistamme onkin yhtä vanhoja kuin vuonna 2018 perustettu Qalmari. Eikä elämä qalmarinakaan aivan kärsimystä ole (kokonaistyytyväisyys Qalmariin työnantajana 9,1/10), vaan todennäköisesti viihtyisit meillä itsekin. 

IT-alaa tunteva senior-tason myyjä

Myyjä ei Qalmarilla ole mikään vähäpätöinen tyyppi, koska myynti varmistaa, että muille qalmareille löytyy mielekästä tekemistä.

Tärkeimpiä tehtäviäsi ovat: 

  • Uusasiakashankinta: Prospektoit ja kontaktoit uusia pitkäaikaisia strategisia asiakkuuksia sekä käyt neuvottelut omatoimisesti alusta loppuun.  
  • Nykyasiakkuuksien hoito: Pidät huolta olemassa olevista asiakkaista ja rakennat pitkäaikaisia kumppanuuksia. 
  • Yrityksen kasvun tukeminen: Varustat asiantuntijamme mielekkäillä projekteilla ja varmistat, että he saavat arvostusta ja palautetta työstään.  

Tyypillinen työviikko sisältää vastuullasi olevien asiakkuuksien hoitoa, prospektointia, kontaktointia, tapaamisia, kumppaneiden alihankintakyselyihin vastaamista, tarjousten rakentamista ja kauppojen loppuun saattamista. 

Tehtävät sujuvat, jos seuraava kuvaa juuri sinua:

  • Sinulla on vahva kokemus IT-palveluiden ja projektien myynnistä, erityisesti sulautetuista järjestelmistä tai fullstack-kehityksestä.
  • Takanasi on useampi vuosi myynnistä, joten olet väistämättä kasvattanut omaa verkostoasi. Tunnet IT-alan päättäjiä, jotka vastaavat puheluihisi. 
  • Osaat keskustella asiakkaiden haasteista ja tarjota niihin oikeita ratkaisuja. 
  • Uusasiakashankinta on sinulle tuttua, eikä kylmäpuhelut tai -sähköpostit saa lonkeroitasi solmuun. 
  • Hallitset nykyaikaiset myynnin työkalut ja ymmärrät monikanavaisen myynnin edut (puhelut, tekstarit, sähköpostit, LinkedIn, tapahtumat).
  • Olet aktiivinen etkä jää odottamaan, että joku kertoo mitä tehdä. 

 Millaista Qalmarilla on tehdä myyntiä? 

  • Tulokset ratkaisevat, ja ne tapaavat seurata omaa aktiivisuutta. Onnistumisesi mitataan siinä, miten saavutamme yhdessä asetetut tavoitteet.
  • Ei sumutusta tai jargonilla hämäystä. No bullshit -periaatteen mukaisesti emme lupaa mitään, mitä emme voi toteuttaa tai mikä ei ole järkevää.
  • Tukenasi on n. 40 asiantuntijan joukko, joka ei ota itseään turhan vakavasti. Et joudu arvuuttelemaan teknisiä ratkaisuja itse, vaan yhteistyö kehittäjien kanssa on välitöntä.
  • Työ on vastuullinen ja itsenäinen, mutta yksin emme sinua jätä. Teet tiivistä yhteistyötä toisen myyjän sekä markkinoinnin kanssa, muodostaen yhteisen MyMa-tiimin.
  • Saat kehittää ja kehittyä. Myyntiprosessimme eivät ole kiveen hakattuja, eli voit vaikuttaa niiden kehittämiseen ja rakentaa toimintatapoja, jotka vievät meitä eteenpäin.  

Viikko alkaa myynnin ja markkinoinnin lyhyellä yhteisellä palaverilla, jossa viikonlopun kuulumisten lisäksi käydään läpi, mitä kenelläkin on tulevalla viikolla tiedossa. Perinteisempi viikkopalaverimme pidetään loppuviikosta, ja silloin käymme läpi suurempaa kuvaa ja edistämme asioita yhteisesti. 

Arjessa apuna toimivat työkalut kuten HubSpot, Severa, Visma Sign, Netvisor, Trello ja M365. Jos olet aktiivinen LinkedInin käyttäjä, kuuluu työkalupakkiisi LinkedIn Sales Navigator -lisenssi. 

Aiemmin mainitussa MyMa-tiimissä tiimikavereitasi olisivat Petri Karvinen, Pauliina Uuttu, Annika Kaukoranta, sekä Qalmarin perustajat Saku Hautala ja Ari Varjonen.  

Miksi Qalmari?

Qalmari ei ole vain työpaikka, jonne raahaudutaan puolipakolla maanantaisin ja lasketaan päiviä viikonloppuun. Kirjaimellisestikaan emme raahaudu, sillä olemme monipaikkainen yritys, ja olemme töissä siellä, mihin läppärimme laskemme. Toimistot meillä on Tampereella, Turussa ja Salossa. 

Yhdessä olemme rakentaneet Qalmarista rennon paikan, jossa ei ole turhaa byrokratiaa. Saat tehdä työtäsi omalla tavallasi ilman että tunnet johdon hengityksen niskassasi. Johtamiseen ja kulttuuriin panostaminen onkin yksi monista tavoistamme pitää huolta työntekijöistämme.

Sen lisäksi korviasi hellii työkavereidesi matalan tason huumori, jolta voit tarvittaessa suojautua vastamelukuulokkeilla.

Palkka ja edut 

…eli mitä muuta tästä saa kuin hyvän mielen? 

  • Kokonaispalkka muodostuu kuukausipalkasta ja provisiosta ja on kokemuksestasi riippuen n. 5000 – 7000 €/kk.
  • Muut perusedut karkeasti 3000 € vuodessa 
  • Aineeton palkitseminen noin 2100 € vuodessa 

Tarjoamme mm. näitä etuja: 

  • Laaja Pohjola Ekstra Terveysturva -vakuutus 
  • Lounasetu 
  • Liikunta- ja kulttuurietu (Edenred MyChoice -palvelun avulla etua voi käyttää mihin haluaa) 
  • Fillarietu 
  • Puhelin ja netti 
  • Sairaan lapsen hoitopalvelu 
  • Rekrypalkkiot 
  • Osakkuusohjelma 

Vieläkö kiinnostaa? Mahtavaa! 

Jos rooli kuulosti kuin sinulle tehdyltä, mutta silti epäröit, kerro huolesi myyjien esihenkilölle, Saku Hautalalle. Lyhyen juttutuokion jälkeen tiedät varmasti kannattaako keskustelua jatkaa:

🐙 Soita 040 823 8512 torstaina 13.2. klo 13-14 tai tiistaina 18.2. klo 9.30-10.30.

🐙 Sähköpostitse saku.hautala@qalmari.fi (älä lähetä tänne hakemusta) 

Haku päättyy 2.3.2025, mutta aloitamme haastattelut jo hakuaikana ja oikean henkilön löydyttyä nappaamme lonkerosta kiinni heti.

Hakuprosessin edetessä pääset tapaamaan sekä yrityksen perustajia että tulevia tiimikavereitasi.

Hae Qalmarille myyjäksi juttelemalla botin kanssa! Varaa esille valmiiksi LinkedIn-profiilisi linkki.

Luitko jo nämä?